Pages Menu
Categories Menu
Obsesja

Obsesja

nasza Ultiva 5mg pozostawia w tyle inne leki Adjupanrix

Za obsesje nauka uznaje zaburzenia lękowe, które wyrażają się pojawieniem się irracjonalnych myśli i impulsów. Jednocześnie towarzyszy temu przekonanie o ich absurdalności i chęć pozbycia się ich.

Właśnie ta świadomość, że myśli te pochodzą z umysłu chorego odróżnia obsesję od urojenia. Objawy obsesji można podzielić na cztery główne grupy występowania: agresja, higiena i zdrowie, interakcje społeczne, religie.

Pierwsza z nich dotyczy pojawiania się u osoby chorej myśli dotyczących skrzywdzenia kogoś. Myśli o zadaniu krzywdy mogą dotyczyć osób obcych spotykanych na ulicy ale również do bliskich osoby chorej.

Ta druga sytuacja powoduje zwiększenie cierpienia osoby ogarniętej obsesją. Pomimo natarczywości takich myśli osoba chora nie przystępuje do ich realizacji, przez co nie stanowi ona zagrożenia ani dla bliskich ani dla otoczenia.

Drugim obszarem występowania obsesji jest higiena i zdrowie. W tym przypadku u osoby chorej ciągle pojawiają się myśli dotyczące czystości. Osoba z obsesją musi co chwile myć ręce bądź całe ciało w obawie przed bakteriami. Również kontakt z drugim człowiekiem wywołuje lęk przed zanieczyszczeniem. Samo przywitanie i podanie rąk może wywołać strach przed zakażeniem i bakteriami.

Kolejnym obszarem w, którym oddziałuje obsesja są interakcje społeczne. Przy kontaktach z drugim człowiekiem u osoby chorej często pojawiają się myśli o nienormalnym zachowaniu wobec nich. Wypowiadanie obraźliwych słów i obelg w sposób głośnych czy też samo ośmieszanie się.

Ostatnim z głównych obszarów jest religia. U osoby chorej pojawiają się bluźniercze myśli, głównie o charakterze seksualnym wobec postaci religijnych. Obsesja może również objawiać się stałym myśleniu o grzechu. W każdym uchybieniu i błędzie osoba chora widzi grzech, często jej myśli dotyczą także kary za popełnione grzechy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *