Pages Menu
Categories Menu
Zaburzenia związane z lękiem

Zaburzenia związane z lękiem

http://wyprzedzmeningokoki.pl/ http://wyprzedzmeningokoki.pl/co-to-sa-meningokoki

Przy podziale zaburzeń nerwicowych odczuwany lęk występuje przy zaburzeniach związanych ze strachem i tych dotyczących samego lęku. W ramach zaburzeń związanych z lękiem możemy dokonać podziału według horyzontu czasowego występowania objawów: zespół lęku napadowego oraz zespół lęku uogólnionego.

Lęk napadowy zwany również zespołem paniki objawia się nagłymi napadami silnego strachu. Ataki te są niespodziewane i nie mają odbicia w rzeczywistym zagrożeniu. Wyobraźnia osoby chorej powoduje, że jest ona przekonana o sytuacji zagrażającej jej życiu.

Występowanie takich napadów lękowych jest zróżnicowane, średnio pojawiają się one około dwa razy w tygodniu i trwają około 15 minut. Taki atak lęku może wywołać napad paniki, co może doprowadzić do sprzężenia zwrotnego.

Napady paniki wywołują lęk przed ich pojawianiem się i z każdym kolejnym razem następuje nasilenie się objawów. Leczenie tego typu zaburzeń lękowych wiąże ze sobą farmakologię i psychoterapię.

Drugim typem zaburzeń związanych z lękiem jest zespół lęku uogólnionego. Charakteryzuje się on uporczywym i przesadzonym lękiem przed potencjalnym nieszczęściem. Osoba chora boi się nie tylko o siebie ale także o rodzinę, musi sprawdzać czy wszyscy dobrze się czują.

Kontroluje wydatki by uchronić rodzinę przed bankructwem. Specyficzną sytuacją jest pojawienie się lęku dopiero, gdy osoba z rodzinny zniknie z pola widzenia. Symptomami tej choroby poza silnym odczuwaniem lęku jest łatwość męczenia się, drażliwość, napięcie mięśniowe, czy tez problemy z zasypianiem.

Nudności i bóle żołądka to objawy, które również mogą pojawić się przy tej chorobie. Podobnie jak w innych przypadkach leczenie opiera się na połączeniu psychoterapii z farmakoterapią.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *